Organic division

Canadian Society for Chemistry

Current Committee members

Chair: Andrei Yudin (University of Toronto)

Vice Chair: Frederick West (University of Alberta)

Treasurer/Program Chair: Tabitha Wood (University of Winnepeg)

Secretary: Rebecca Davis (University of Manitoba)

Past Chair: Alison Thompson (Dalhousie University)

Member-at-Large: Victor Snieckus (Queen’s University)

Member-at-Large: Zhongxin Zhou (Gilead)

Administrator of Investment Account: Bruce Grindley (Dalhousie University)

Past Chairs

2018 - Alison Thompson (Dalhousie University)

2017 – Louis Barriault (University of Ottawa)

2016 – Rob Britton (Simon Fraser University)

2015 – Jean-Francois Paquin (Université Laval)

2013/2014 – Todd Sutherland (University of Calgary)

2012/2013 – James Gleason (McGill University)

2011 – Mark Taylor (University of Toronto)

2010 – Jim McNulty (McMaster University)

2009 – Dennis Hall (University of Alberta)

2008 - Bruce Grindley (Dalhousie University)

2007 – Phil Hultin (University of Manitoba)

2006 - Soledade Pedras (University of Saskatchewan)

2005 - Mark S. Workentin (Western)

2004 - Prahbat Arya (NRC)

2003 - Steve Withers (UBC)

2002 - Andre Charette (U of Montreal)

2001 - Marek Majewski (University of Saskatchewan)

2000 - Brian Keay (University of Calgary)

1999 - Andy Bennett (Simon Fraser University)

1998 - John McIntosh (University of Windsor)

1997 - Jean Burnell (Memorial University)

1996 - Mike Chong (University of Waterloo)

1995 - Jim Charlton (University of Manitoba)

1994 - Ron Yeats (Bishop's University)

1993 - Hsing-Jang Liu (University of Alberta)

1992 - Willie Leigh (McMaster University)

1991 - Bob McDonald (Mount Saint Vincent University)

1990 - Tom Fyles (University of Victoria)

1989 - Ken Westaway (Laurentian University)

1988 - Tom Tidwell (University of Toronto)

1987 - Peter Smith (University of Saskatchewan)

1986 - Erwin Buncel (Queen's University)

1985 - Ossie Tee (Concordia University)

1984 - Tom Back (University of Calgary)

1983 - Nick Werstiuk (McMaster University)

1982 - Jim Pincock (Dalhousie University)

1981 - Tony Durst (University of Ottawa)

1980 - Larry Weiler (University of British Columbia)

1979 - Cam Wong (University of Manitoba)

1978 - Denis Gravel (University of Montreal)

1977 - Duncan Hunter (University of Western Ontario)

1976 - Saul Wolfe (Queen's University)

1975 - Ian Still (University of Toronto)

1974 - John ApSimon (Carleton University)

1973 - Bob Burnell (Laval University)

1972 - Gavin McInnes (NRC, Atlantic Region)